Takipçilerin
Arkadaş Listenizde Kayıtlı Arkadaş Bulunmamaktadır
Arkadaş Listenize birini eklemek için, kişinin profilinde ARKADAŞ EKLE kısmına tıklayınız

Sohbet
Kampüsgenci
 
Özgür Yazılım Günü
Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi / Fizik Mühendisliği Kulübü
Yer: Ayazağa Yerleşkesi - Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Zaman: Başlangıç: 15.03.2012 10:15 Bitiş: 15.03.2012 16:30

 Yaklaşık 1 yıl önce Bilgi Üniversitesinde düzenlenen Özgür Yazılım ve Linux Günleri adlı bir etkinlik düzenlenmişti. Bu kez İTÜ Fizik Mühendisliği Kulübü ve Linux Kullanıcıları Derneği işbirliği ile benzer bir etkinlik düzenliyor. Özgür Yazılım Günü adlı etkinlik, açık kaynak yazılım geliştiricilerini ve meraklılarını buluşturmayı hedefliyor.

Bir çok anlamda (çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri) kullanıcısına ait olan yazılım türü olarak bilinen özgür yazılım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli organizasyon ve etkinliklerle destekleniyor. Bunların başında gelenlerden biri Linux Kullanıcıları Derneği ve bu yeni etkinlik ile bir kez daha özgür yazılım kavramını ve sunduklarını anlatıyor.

Giriş seviyesinden başlayarak çeşitli konulara değinilecek etkinlikte kişisel bilgisayarlarını getirenlere Linux tabanlı işletim sistemlerinin kurulumunun yapılması ve bu konuda destek verileceği de belirtiliyor.

Google ın mobil dünyada açık kaynaklı Android ile çok hızlı büyümesi ve yeni yönelimler açık kaynak yazılımın gelecek için daha önemli olacağını gösteriyor.

Etkinlik 15 Martta İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenecek. Program şu şekilde;

10:15 – 11:45 Linux ve Özgür Yazılım Dünyasına Giriş / Recep Kırmızı
12:00 – 13:00 Boosterlar ve OpenSUSE Ekolojisi / İsmail Dönmez
13:00 – 14:15 Öğle Arası
14:15 – 15:15 Özgür Yazılımlar ile Bilimsel Hesaplama / Kürşat Aker, Berkin Malkoç
15:30 – 16:30 Özgür Yazılım Öğrencilere Ne Sağlar? / Hakan Uygun

Etkinliklere  Geri Dön